Diabeł tkwi w szczegółach, cz. 2

Czego nie należy zaliczyć do dochodu pochodzącego z wynajmu nieruchomości komercyjnej? Odpowiedź jest istotna, gdyż pomoże nam poprawnie obliczyć roczną stopę zwrotu, czyli rentowność. Jak już omówiono w poprzednich artkułach, narzędzie to pozwala na precyzyjne określenie dochodów z konkretnej inwestycji. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości należy dokładnie zbadać jego poszczególne elementy. Zgodnie z wzorem na IRR, jest to dochód netto podzielony przez wartość nieruchomości.
Poprzedni artykuł dotyczył obliczania dochodów netto- konkretnie przychodów. Teraz należałoby się skupić na kosztach. Jakie koszty generują nieruchomości komercyjne dla wynajmującego?
Czynsze dla wspólnot- to pierwsza kwestia. Związane są nierozerwalnie z wynajmem lokalu w dużym budynku. To one pozwalają na utrzymanie nieruchomości i jej otoczenia w odpowiednim stanie, zapewniając fundusze na wynajem firmy sprzątającej, wykonywanie niezbędnych prac konserwatoryjnych i remontowych.  Właściciel nieruchomości zalicza owe czynsze zarówno do przychodów jak i dochodów, pozostawiając tą pozycję neutralną dla swojego dochodu. Następnym kosztem jest opłata podatku od nieruchomości-a jej wysokość jest zależna od kilku czynników. Kolejną, choć nie mniej istotną kwestią są opłaty związane z użytkowaniem wieczystym. Działalność gospodarcza zobowiązuje do opłat rocznych w wysokości 3% wartości gruntu. Jak widać, nieruchomości komercyjne generują wiele kosztów, jednak nadal są to dochodowe inwestycje. Aby do końca poznać IRR zapraszamy do lektury następnego artykułu.
Jeżeli masz wątpliwości co do narzędzia, jakim jest rentowność- zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Biuro nieruchomości komercyjnych to przestrzeń w której odnajdziesz odpowiedź na każde swoje pytanie. Nasza firma dysponuje szerokim wachlarzem usług, oraz zatrudnia jedynie wybitnych profesjonalistów w swojej dziedzinie. Nie wahaj się, i skontaktuj się z nami już dziś.