Diabeł tkwi w szczegółach, cz. 3

Roczna stopa zwrotu to przydatne i proste narzędzie, służące do określenia uzyskanego zysku z danej inwestycji. Sprawdza się zarówno, gdy chodzi o nieruchomości komercyjne, jak i lokaty, umożliwiając ich porównanie. W poprzednich artykułach wyszczególniono, co zalicza się do przychodów wynajmującego, a co do kosztów. Teraz warto podsumować co wspólnie dają te informacje, i jak je zastosować.

Dzięki poprawnemu zsumowaniu przychodów i kosztów, obliczyć można EBIT- dochód netto z nieruchomości. Jest on czystym przychodem wynajmującego w skali roku, uwzględniającym koszty jakie wygenerowały jego nieruchomości komercyjne. Od tej liczby właśnie właściciel nieruchomości będzie musiał zapłacić podatek dochodowy, ale na tym etapie obliczeń podatek nie powinien być uwzględniany. Mając gotowy dochód netto nieruchomości możemy podstawić go do wzoru na rentowność. Według niego, dochód ten należy podzielić przez cenę sprzedaży.
O samej cenie należy również napisać kilka słów. W zależności od rodzaju nieruchomości, niektóre z nich sprzedawane są ze 23% stawką podatku VAT- dotyczy to większości nieruchomości komercyjnych. Zdarza się również, że w niektórych transakcjach podatek ten nie występuje.
Jaką wartość należy użyć we wzorze? Tą bez podatku VAT. Jest to związane z faktem, że kwotę podatku można odzyskać (w wypadku naliczania przy zakupie środka trwałego) z Urzędu Skarbowego.

Nie jesteś pewien czy warto zainwestować? Chciałbyś się dowiedzieć więcej? Nieruchomości komercyjne to nasza specjalność- zaufaj naszej wiedzy i doświadczeniu i skontaktuj się z nami- biuro nieruchomości komercyjnych.